Köp-Annie-Sloan-Chalk-Paint-kalkfärg-hos-återförsäljare-Monica-Lehrbacker

Mixa fram din egna favoritkulör...

Nu finns en ny bild på nya färgfoldern under fliken "Skapa med Chalk Paint™", längst ner på sidan, du kan klicka upp den för att se alla kulörer ännu bättre!

Genom att mixa kulörer eller göra ljusare med "Old White" kan du få fram nästan vilken kulör som helst och skapa din alldeles egna favorit

Bilden är tagen från boken "Colour recipes..." med flera tips på färgblandningar och en massa inspiration från Annie Sloan.

Men tänk på, det är svårt att återge kulörer exakt på bild, det är inte säkert bilderna överensstämmer med hur färgerna ser ut i verkligheten och i olika ljus.

Ett tips är att beställa provburkar, mixa färgerna med varandra för att få fram just den kulör du tänkt för ditt projekt.

Färgfoldern finns förstås att beställa, innehåller en massa intressant läsning om kulörernas ursprung och historia med Annie Sloan´s personliga, inspirerande kommentarer.

Lycka till med att skapa i din favoritkulör!!

Monica

Senaste inlägg

Bloggarkiv

Etikettmoln